Η Νίκη Μπακογιάννη στο Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Δήμου Βριλησσίων Τρίτη 18/6 στις 20:00 στο ΤΥΠΕΤ
![atlanta](https://vrilissianews.gr/wp-content/uploads/2024/06/atlanta-620x264.jpg)
Με ομιλήτρια την Ολυμπιονίκη μας Νίκη Μπακογιάννη συνεχίζονται οι διαλέξεις στο Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Δήμου Βριλησσίων. Η δεύτερη διάλεξη της θεματικής: «Ολυμπιακό Ιδεώδες – Η ιστορία των Αγώνων – Γνωρίστε τους σύγχρονους ήρωές μας» θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 στην αίθουσα «Νίκος Εγγονόπουλος» στο πάρκο Μίκης Θεοδωράκης (πρ. ΤΥΠΕΤ) στις 20:00.
Η συμπολίτισσά μας Νίκη Μπακογιάννη θα αναφερθεί στην ιστορία και την εξέλιξη των Αγώνων στο πέρασμα του χρόνου, αλλά και την διαχρονικότητα των Αξιών τους.
Η Νίκη Μπακογιάννη στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα έδωσε έναν εντυπωσιακό αγώνα και έφτασε στο ασημένιο μετάλλιο στις 3 Αυγούστου 1996. Η Νίκη Μπακογιάννη εκτός από το ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο είναι κάτοχος και ενός ίδιου χρώματος μεταλλίου που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στη Στοκχόλμη το 1996.