Ευρωεκλογές 2024: Εκδήλωση του 2ου ΓΕΛ Βριλησσίων στις 27/3 στο ΤΥΠΕΤ
![Illustration European Council](https://vrilissianews.gr/wp-content/uploads/2024/03/NINTCHDBPICT000573403873-620x264.jpg)
Η Σχολική Κοινότητα του 2ου ΓΕΛ Βριλησσίων -στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»- σας προσκαλεί την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 στις 12:30 μ.μ. στο ΤΥΠΕΤ σε εκδήλωση με κεντρικό ομιλητή τον κ. Καρβούνη, ειδικό σύμβουλο του Ευρωπαϊκού Επιτρόπου Pierre Moscovici, με θέμα : «Ευρωεκλογές 2024».
«Η ομιλία με θέμα τις Ευρωεκλογές 2024 θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που συμμετέχει το σχολείο μας για δεύτερη συνεχή χρονιά. Στόχος της εκδήλωσης είναι η καλύτερη κατανόηση των ευρωπαϊκών αξιών, όπως η ενεργός συμμετοχή των μαθητών μας στα κοινά και η συμμετοχική δημοκρατία.
Θα έχουν μια ευκαιρία να κατανοήσουν καλύτερα τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί η Ευρωπαϊκή Ένωση και να συμμετάσχουν σε μια συζήτηση σε οικείο περιβάλλον και να διατυπώσουν σχετικές ερωτήσεις/ απορίες πάνω στο θέμα.
Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα».