Συμπερίληψη στην πράξη: Μαθητές δημοτικού παίζουν και μαθαίνουν με τα μέλη του Κρίκου
![viber_image_2024-03-29_09-06-05-613](https://vrilissianews.gr/wp-content/uploads/2024/03/viber_image_2024-03-29_09-06-05-613-620x264.jpg)
Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος των Special Olympics Hellas “Παίζουμε Μαζί – Μαθαίνουμε Μαζί” το Κ.Δ.Α.Π. Α.μεΑ. “Κρίκος” του Δήμου Βριλησσίων φιλοξένησε το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης.
Είκοσι μαθητές και μαθήτριες της Πέμπτης Δημοτικού μαζί με ωφελούμενους του ΚΔΑΠ ΑμεΑ/ αθλητές των Special Olympics βίωσαν μία πρωτόγνωρη εμπειρία ζωής.
Γνώρισαν από κοντά τον χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του ΚΔΑΠ-ΑμεΑ του Δήμου Βριλησσίων και το κυριότερο είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν και να συν-αθληθούν με εφήβους και ενήλικες με νοητική αναπηρία.
![viber image 2024 03 29 09 06 07 618](https://vrilissia.gr/images/viber_image_2024-03-29_09-06-07-618.jpg)
Το ΚΔΑΠ-ΑμεΑ «Κρίκος» του Δήμου Βριλησσίων είναι πιστοποιημένος συνεργάτης/πρωταθλητής ενταξιακού αθλητισμού των Special Olympics Hellas.
Στην όμορφη εκδήλωση παρευρέθηκε η αρμόδια Αντιδήμαρχος Οικογενειακής Πολιτικής, Ισότητας και Προσχολικής Ηλικίας, Λαμπρινή Λίλη Τζίμα, η οποία ευχαρίστησε την Αντιδημαρχία Καθαριότητας και Πρασίνου για την υποστήριξη της.
![viber image 2024 03 29 09 06 05 613](https://vrilissia.gr/images/viber_image_2024-03-29_09-06-05-613.jpg)
![viber image 2024 03 29 09 06 08 304](https://vrilissia.gr/images/viber_image_2024-03-29_09-06-08-304.jpg)